Quantcast
Channel: WebTuts » wordpress
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Automatyczny backup WordPress za pomocą Dropbox

$
0
0

Mam nadzieję, że nie muszę nikogo przekonywać, jak istotne jest regularne tworzenie kopii zapasowej, czyli tzw. backup-u strony. Możliwości jest wiele, począwszy od płatnych wtyczek, z których chyba najpopularniejsza to VaultPress, poprzez darmowe pluginy dostępne w repozytorium WordPress, aż po skrypty, które użytkownicy tworzą na własne potrzeby. Dokonanie przeglądu i porównania istniejących rozwiązań nie jest celem artykułu, przedstawię Wam za to wtyczkę, której sama aktualnie używam i pokażę jak z niej korzystać.

Zanim jednak przejdę do wtyczki, słów kilka o Dropbox. Dropbox to po prostu dysk internetowy, który umożliwia przechowywanie plików i synchronizację ich z wieloma komputerami. W ramach darmowego konta dostajesz do dyspozycji 2 GB przestrzeni dyskowej na swoje pliki. Jest to narzędzie, które serdecznie Ci polecam, jeśli jeszcze go nie używasz.

A oto w jaki sposób ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowych:

Krok 1: Załóż konto w usłudze Dropbox.

Zrób to teraz, zanim przejdziesz do kolejnego kroku. Jak już wspominałam darmowe konto daje Ci 2 GB przestrzeni dyskowej, co w zupełności wystarczy na potrzeby kopii zapasowych WordPress. Istnieją również płatne konta, które oferują większą przestrzeń, szczegóły znajdziesz tutaj.

Krok 2: Pobierz wtyczkę WordPress Backup to Dropbox.

Wtyczkę znajdziesz bez problemu w repozytorium WordPress. Zainstaluj ją i aktywuj na swoim blogu.

Krok 3: Dokonaj autoryzacji.

Po aktywacji wtyczki przejdź do sekcji Ustawienia ->Backup to Dropbox. Zanim jednak będziesz mógł ją skonfigurować, musisz dokonać aktywacji, aby twój blog mógł się komunikować z Dropbox. Po prostu kliknij guzik „Authorize„.

Backup to Dropbox - aktywacja

Zostaniesz przeniesiony na stronę Dropbox, i jeśli jesteś tam akurat zalogowany, nie musisz robić nic więcej. Twoim oczom ukaże się komunikat:

Backup to Dropbox - aktywacja, krok 2

Krok 4: Konfiguracja wtyczki.

To już prawie koniec, wtyczka ma na prawdę niewiele ustawień. Kopie zapasowe będą tworzone i przesyłane na Twoje konto w Dropbox, oraz zapisywane lokalnie (oczywiście możesz zmienić ścieżki). Kopie zapasowe warto wykonywać regularnie, dlatego na samym dole ustawiasz dzień i godzinę oraz jak często operacja ma być powtarzana. Aby wykonać pierwszą kopię nie musisz wcale czekać, na samym dole (tuż obok guzika Save changes) znajduje się guzik  Backup Now, dzięki czemu kopia zostanie wykonana natychmiast. Już po chwili pliki kopii zapasowej powinny się pojawić na Twoim komputerze oraz na koncie Dropbox.

Tutaj jednak mała uwaga – może się zdarzyć że kopie nie będą wykonywane dokładnie w wyznaczonym czasie. Dzieje się tak dlatego, że wtyczka ta nie działa w oparciu o cron, i wymaga abyś w danym momencie był zalogowany do swojego bloga. Nie martw się jednak, bo jeśli akurat minie pora wykonania kopii, zostanie ona wykonana gdy tylko znów zalogujesz się do panelu.

Podsumowanie

Z pomocą wtyczki WordPress Backup to Dropbox wykonasz kopię zapasową całej instalacji, łącznie z plikami core. W związku z tym tworzenie pierwszej kopii może chwilę potrwać, ale już przy kolejnych, nadpisywane będą tylko te pliki, w które zostały w międzyczasie zmienione. Wtyczka wykonuje również zrzut bazy danych do pliku sql. Będzie to plik o nazwie [nazwa bazy danych]-backup.sql, znajdziesz go w folderze wp-content/backups.

A ty w jaki sposób wykonujesz kopie zapasowe?


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Trending Articles


Sprawdź z którą postacią z anime dzielisz urodziny


MDM - Muzyka Dla Miasta (2009)


Częstotliwość 3.722MHz


POSZUKIWANY TOMASZ SKOWRON-ANGLIA


Ciasto 3 Bit


Kasowanie inspekcji Hyundai ix35


Steel Division 2 SPOLSZCZENIE


SZCZOTKOWANIE TWARZY NA SUCHO


Potrzebuje schemat budowy silnika YX140


Musierowicz Małgorzata - Kwiat kalafiora [audiobook PL]