Lokalne środowsko testowe dla strony WWW jest podstawowym narzędziem pracy web developera. Nic dziwnego, to rozwiązanie ma wiele zalet: przyspiesza proces tworzenia strony (nie trzeba wgrywać plików na serwer po każdej zmianie), pozwala pracować nad stroną również, kiedy nie masz dostępu do internetu oraz chyba najważniejsza rzecz – można testować różne rozwiązania, bez obawy, że „popsujemy” działającą stronę. Nawet jeśli tworzysz swojego osobistego bloga, posiadanie jego lokalnej wersji znacznie ułatwi Ci cały proces.
Aby zainstalować WordPress lokalnie na swoim komputerze, potrzebujesz kilku narzędzi. De facto potrzebujesz przekształcić swój komputer w serwer, instalując odpowiedni zestaw oprogramowania – serwer WWW, silnik baz danych, oraz któryś z języków programowania. Brzmi dość skomplikowanie, zwłaszcza dla początkujących, którzy interesują się WordPressem, a cała reszta to zło konieczne.
Istnieją oczywiście gotowe pakiety, które zawierają niezbędne oprogramowanie w postaci jednego instalatora. Przykładem niech będzie XAMPP, który zawiera w sobie serwer WWW Apache, MySQL, PHP oraz narzędzie do zarządzania bazą danych phpMyAdmin. Jednak w tym przypadku ściągnięcie i instalacja oprogramowania, to dopiero początek. Zanim będziemy mogli zająć się WordPressem, należy go ręcznie zainstalować, a przedtem samodzielnie utworzyć bazę danych. Okazuje się jednak, że można prościej
Czym jest Instant WordPress?
Instant WP to pakiet oprogramowania, który podobnie jak XAMPP zawiera w sobie:
- serwer WWW Apache 2.2.15,
- PHP 5.3.2,
- MySQL 5.1.46,
oraz dodatkowo – WordPress w wersji 3.2. Po pobraniu, wszystkie programy instalowane są po kolei na Twoim komputerze, a efektem końcowym jest lokalna wersja WordPress gotowa do pracy. Autor poszedł nawet krok dalej i podstawową instalację WordPress uzupełnił o przykładowe treści (w odróżnieniu od domyślnej instalacji, która zawiera 1 wpis, 1 stronę i 1 komentarz).
InstantWP tworzy na Twoim komputerze w pełni samodzielną instalację WordPress. Możesz ją swobodnie kopiować, przenosić, zmieniać jej nazwę. Możesz również przegrać ją na przenośny dysk USB i uruchomiać z dowolnego komputera. Instant WP nie instaluje żadnych dodatkowych programów poza swoim folderem instalacyjnym ani nie wprowadza żadnych zmian w rejestrze. Aby go usunąć wystarczy skasować katalog, w którym został zainstalowany, a nie pozostanie po nim żaden ślad na komputerze
Instalacja i korzystanie z InstantWP
Krok 1: Pobierz i zainstaluj InstantWP
InstantWP działa tylko pod Windowsem (XP, Vista, 7). Oprogramowanie znajdziesz na stronie instantwp.com. Ze strony pobierasz plik InstantWP_X.exe. Po uruchomieniu zobaczysz instalator, który poprosi Cię jedynie o wskazanie, w jakim folderze chcesz zainstalować program.
Krok 2: Uruchamianie
W katalogu, który wybrałeś podczas instalacji znajdziesz plik InstantWP.exe
. Za jego pomocą uruchamiasz program. Po uruchomieniu wyświetlony zostanie prosty panel, który umożliwia szybki dostęp do podstawowych funkcji.
Panel zostanie uruchomiony domyślnie w Internet Explorerze. Jeśli chcesz aby InstantWP korzystał z innej przeglądarki, np. FireFox, potrzebujesz edytować plik pms_config.ini
który znajduje się w folderze iwpserver
. Znajdź linijkę:
BrowserPath= ../system/InstantWP_GUI.exe
i zamień na ścieżkę do wybranej przeglądarki, np. tak:
BrowserPath= “C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe”
Krok 3: Poruszanie się po InstantWP
InstantWP posiada prosty panel, który zawiera podstawowe skróty, które ułatwią Ci poruszanie się po WordPressie.
- WordPress Frontpage otwiera stronę główną Twojej lokalnej instalacji WordPress w przeglądarce (domyślnie IE)
- WordPress Admin otwiera panel administracyjny WordPress (użytkownik: „admin”, hasło: „password”)
- Plugins Folder, Themes Folder otwiera folder plugins lub themes Twojej lokalnej instalacji za pomocą eksploratora Windows
- MySQL Admin otwiera w przeglądarce panel zarządzania bazą danych PHPMyAdmin
- Documentation jest linkiem do oficjalnej dokumentacji na stronie internetowej InstantWP
Krok 4: instalacja szablonów i wtyczek
Można to zrobić na dwa sposoby, ręcznie lub automatycznie. Automatyczne wyszukiwanie i instalowanie wtyczek oraz szablonów nie wymaga chyba dodatkowych objaśnień – wszystkie czynność wykonamy z poziomu panelu administracyjnego WordPress (szablony poprzez Appearance, zakładka Install Themes, wtyczki poprzez Plugins -> Add new).
Aby zainstalować wtyczkę lub szablon ręcznie:
- Pobierz ją na swój komputer i rozpakuj.
- W panelu InstantWP kliknij Plugins Folder lub Themes Folder. Możesz również przejść do odpowiedniego katalogu z za pomocą np. Total Commander. W tym celu przejdź do folderu, w którym zainstalowałeś InstantWP, a następnie
\iwpserver\htdocs\wordpress\wp-content\themes
lub\iwpserver\htdocs\wordpress\wp-content\plugins
i skopiuj tam rozpakowane pliki. - Przejdź do panelu administracyjnego swojej lokalnej instalacji WordPress i aktywuj wybrane wtyczki/szablony.
Krok 5: Aktualizacja WordPress
Podsumowanie
Aktualnie jestem na etapie testowania InstantWP i jak na razie jestem bardzo zadowolona. Na potrzeby osób zaczynających swoją przygodę z WordPress wydaje się być rozwiązaniem idealnym, chociaż z punktu widzenia web developera, pewnie jest to bardziej ciekawostka. W każdym razie moim zdaniem, warto przynajmniej zapoznać się z InstantWP. Co Ty o tym myślisz?